Privates: Kuku erleri geldi!

Daha önce haberini verdiğim ‘Privates’ 5 Ağustos’ta çıktı. Ama sesimi çıkarmadım. Oyunun yapımcısı Zombie Cow’ı severim. Oyun hakkında kötü şeyler yazmak istemedim. Gelgelelim bugün itibariyle buldukları tüm bugları ve çökme sorunlarını düzeltip yeni versiyonu yayınladıklarına göre incelememi yapabilirim.

Mantar olunca ekmek gibi kokulabileceğini ya da frenginin frak giydiğini bilmiyordum. Edutainment yani eğlen/öğren türü böyle bir şeymiş işte. AIDS bir yandan gümbür gümbür dans etse de, vajina tabelasının gösterdiği yer başka şeye benzese de Privates’ın kesinlikle eğitmek gibi bir işlevi de var.

Tamamen ücretsiz olarak indirilebilir olan oyunda 3 avanak eri komuta eden bir asker olarak ilerliyoruz. Zevk kurbanlarının hastalık kapmış noktalarında belirip işe koyuluyoruz. Bir levelda popoda, başka level kukudayız, pipideyiz, ağızdayız. Klamidya, frengi, bel soğukluğu, mantar, genital uçuk, HPV, HIV ve daha nicesi ile savaştayız.

Privates temelde bir shooter. Ama mermi yerine ilaçlarımız var. Kategorizasyon renklere göre. Kırmızı anti-viral, sarı anti-bakteriyel, yeşil anti-mantar ve mavi sperm ve kasık biti öldürücü. Mouse ile tek sağ tık tek doz atar, basılı tutarsanız durmaksızın.

Oyun kolay başlıyor. İlk iki dakika yürütüp zıplatıyor. Bu ne demeyin. Sonradan makul bir zorluk seviyesinde ilerliyor.  Takım önderi olarak uçuk ve mantar gibi yolunuzu bloke eden hastalıkların çaresine siz bakıyorsunuz. Sperm, klamidya ya da bitlerin yaptığı gibi yukarıdan saldırı durumlarında siz ateş etmeseniz de çocuklar gerekeni yapmaya çalışıyor (doğrusu yetersiz kalıyor).

Bir hastalık tipiyle karşılaştığınızda space tuşuyla bilgi taraması yapmanız tavsiye edilir. En İngiliz mizahıyla yazılmış gülünç metinler aynı zamanda doğru bilgiler de içeriyor. Ayrıca taramanın askerlerin hastalıklarla başa çıkma yetilerini artırdığı söyleniyor.

Bu arada kondom şapkalara dikkat! Saldırılar sırasında düşerse savunmanız azalıyor. Level sonunda da puanınız düşüyor. Puanı düşüren bir başka şey de asker sayısı. Başlarının çarelerine bakarlar diye düşünüp mantar temizlemeye girişmeyin. Ekibinizden desteğinizi eksik etmeyin.

Bir pozitif ayrımcılık notu:

Oyun yeterince eğlenceli olsa da mükemmel değil. Ama nedenini anlayabiliyorum. Zombie Cow çok düşük bütçelerle oyun yapan bir stüdyo. Oyunları ya ücretsiz ya da üç beş dolar tutarında oluyor. İlk kez 3 boyutlu bir oyun denemesine giriştiler. Ve işin sonunda oyunu kusursuz olarak test edebilecek ekipmanlara sahip değiller.

Şu anda Privates’ın 5 ve 11 Ağustos tarihli iki versiyonu bulunuyor. Bazı bilgisayarlarda biri, bazılarında diğeri iyi çalışıyor. İkisini de sitenin haberler kısmında bulabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s