feelforit: Sezgileriniz sizi yanıltabilir

iPhone’u ya da iPad’i olanlara gelsin. Ücretsiz 1.99$’lık bir oyun: feelforit

feelforit uluslararası bağımsız oyunlar festivallerinden Indiecade’in finalistlerinden biri. Oyundan çok yazılımsal bir oyuncağa daha fazla benziyor. Şık ve dijital bir rubic küp gibi. HCI yani insan bilgisayar etkileşiminin güzel bir örneği.

2 boyutlu düzlem üzerinde ekrana gelen oyun iPhone/iPad’in hareket algısı sayesinde oynanabilir oluyor. Eksiksiz multimedia deneyimi için sesini açmayı ihmal etmeyin. Ambient müzik eşliğinde neon renkli çizgilerin hareketlerinize tepki vermesini izleyin. İlk başta ne yapmanız gerektiği anlaşılır değil. Ekrana dokunuyorsunuz. Oyunun amacını anlatan el yazısı fontlu bir açıklama beliriyor.

Adı feelforit olsa da bu dokunsal bir hissetme değil. Kesinlikle kafayı çalıştıracağınız bir konsept oyun. 3 boyutlu uzaydaki eksenleri sezmeyi gerektiriyor. Amaç yeşil, sarı ve kırmızı çizgileri aynı renkteki çizgilerin üzerine oturtmak. Oyunu anlatmak aslında daha çok bir yoga seansı tarif etmek gibi. Popo yerde sabit. Kafa ve gözler takipte. Çizgileri oturtmaya çalışırken bir bakıyorsunuz alet bir ters, bir düz, bir yan. Denediğiniz yol çizgileri bir türlü üst üste oturtmuyorsa yanlıştır. Başka türlü durun, pozisyon değiştirin. Biraz kafanızın üstünde, biraz göğüs hizasında. Büyük kalp göründüyse oldu demektir!

Oyundan bahsetmişken yaratıcısından bahsetmemek hiç olmaz. Özellikle de bu kişi, yaşına rağmen endüstride hatırı sayılır noktalara gelmiş ve bilgisini ilgilenen herkesle paylaşmaya hevesli bir gençse. Chris DeLeon’dan bahsediyorum. Carnegie Mellon Bilgisayar Bilimleri mezunu. Diplomasını alana kadar aynı üniversitede İşletme önlisansı yapmış, Bilişsel Psikoloji ve İnsan Bilgisayar Etkileşimi bölümlerinden dersler almış. Bunun yanında Game Creation Society’i kurmuş ve 3 sene boyunca yönetmiş.

O da World of Goo’nun yaratıcıları 2D Boy (Kyle Gabler ve Ron Carmel) gibi hızlı prototip oluşturma yeteneklerini Electronics Arts’da geliştirmiş. Medal of Honor Airbourne ve Steven Spielberg’ün Bloom Blox’ında teknik oyun tasarımcısı olarak çalışmış. Son olarak da, geçtiğimiz Ağustos ayında Georgia Institute of Technology’de Dijital Medya yüksek lisansı yapmaya başladığını gördüm Linkedin’de.

Chris DeLeon’un yine iPad ve iPhone için tasarladığı başka freeware oyunları, farklı platform deneyimleri ve oyun geliştirme meraklılarıyla bilgeliğini paylaştığı hobbygamedev.com sitesi var. Ben vapur satıcısı gibi daha fazla anlatamayacağım. İyisi mi kişisel sitesine gidin.Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s