Yaratıcıların hikayesi Indie Game: The Movie geliyor

Auteur filmleri gibidir indie oyunlar. Endüstriyel bir üretim değil, bir ya da birkaçın duygularının, düşüncelerinin belki de kimliğinin bir dışavurumudur… diye şiirsel bir giriş yapmalıyım. Çünkü Indie Game: The Movie geliyor. Bir seneyi aşkın zamandır yapım aşamasında olan ve ikinci Kickstarter turunu başarıyla tamamlayan film, tarihi belli olmasa da bu yıl içinde (buralara elbet gelmez ama) sinemalarda…

Fazla anlatmaya gerek var mı bilmiyorum. İsim kendini yeterince açıklıyor. Indie Game: The Movie oyun dediğimiz yaratının nasıl meydana geldiğini anlatan bir yapım. Teknik süreçlerden çok işin duygusunu anlatıyor. Indie oyunlar yukarıda dile getirdiğim gibi endüstriyel üretimler değiller. Bir ya da birkaç kişinin ortaya çıkardığı yapılar. Doğrusu içinde yaratıcılarının kanı, teri ve gözyaşı var. Film de işte tüm bunları belgeliyor ve biz indie severlere de içeriden bir bakış sağlıyor.

Indie Game: The Movie, iş amacıyla karşılaştıkları indie oyun geliştirme faaliyetlerinden çok etkilenen James Swirsky ve Lisanne Pajot tarafından çekiliyor. Belgesel 4 farklı geliştiricinin oyunlarını bu dünyaya getirme çabalarını anlatıyor.

“Filmde iki kişilik takım Edmund McMillen ve Tommy Refenes’in ilk büyük oyunları Super Meat Boy’u üretirkenki duygusal hikayesi anlatılıyor. Bunu büyük merakla beklenen Fez’in yaratıcısı ve oyununu 4 yıldan sonra ilk defa dev oyun fuarı PAX EAST’de sergileyen Phil Fish takip ediyor. Ve tüm zamanların en fazla beğenilen oyunlarından biri olan Braid’in tasarımcısı Jonathan Blow sahne arkasını paylaşıyor.”

Bir oyun kolay yapılmıyor. Hele bir indie oyun hiç. Çoğunlukla kendi birikimlerinizi yediğiniz ve iki, üç belki beş yıl süren süreçte bunca yaptıklarınızın boşa gidebileceği düşüncesi de bir yandan sizi yiyor. Bu insanlar tamamen kendi yansımaları olan oyunlar yapıyorlar. Ve sonuçta ortaya çıkan oyun ile kendileri arasındaki çizgi belirginliğini kaybediyor.

 

Resmi fragmanı birkaç hafta önce yayınlandı. Film artık post prodüksiyon aşamasında. Filmin arkasındaki ikili şu anda Kickstarter’dan topladıkları parayı işi mükemmelleştirmek için harcıyor. Filmin müziği de temasına uygun olarak bir ipad hiti olarak bildiğimiz Superbrothers: Sword & Sworcery EP’nin kompozitörü Jim Guthrie’nin elinden çıkıyor.

2000’lerin ilk 10 yılını geride bırakmamızla birlikte video oyunları tam bir meşruiyet kazandığını gördük. Smithsonian Müzesi’nde video oyun sergileri planlandı, National Endowment for the Arts video oyunlarına film ya da heykel gibi ayrı bir kategori olarak sundu, video oyun müziklerinin de artık film ve TV’nin yanında Grammy’ler için aday olabileceği açıklandı, video oyunları sanat mıdır? diye bol bol tartıştık ve sektörün en eskileri denebilecek isimler hayatını kaybetmeye başladı.

Video oyunlarında bir nesli geride bıraktık.

Ve indie oyunlar bu olgunlaşmış kültürün ürünleri.

Bu kadar yıl ve gelişmenin ardından bu ürünlerin arka planında kimlerin neler yaptığını, nasıl yaptığını ve hangi süreçlerden geçildiğini de içeriden bir bakışla öğrenme şansını elde edeceğiz Indie Game: The Movie ile. Filmin DVD ya da dijital download versiyonları resmi sitesinden ön sipariş verilebiliyor. Ben şimdiden iyi seyirler dilerim.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s